Az Egy Hét a Csillagok Alatt országos programsorozat keretében a Szegedi Csillagvizsgáló is különleges eseménnyel készül a Perseidák meteorraj maximumára! A tavalyi nagy sikerű programunkat alapul véve több távcsővel is kitelepülünk a Kertész utcába, ahol bárki ingyen és előzetes bejelentkezés nélkül megszemlélheti a csillagos égbolt távoli és halvány látványosságait. Ezzel párhuzamosan a focipálya melletti észlelőréten pedig közösségi hullócsillaglesre invitálunk mindenkit (érdemes pokróccal vagy polifoammal készülni!), ahol lézeres csillagképtúrákat és kvízjátékot is tartunk. Az éjszaka folyamán a közeli Csillagvizsgálóban előadásokra és az 50 cm-es nagytávcső látványára lehet (elővételben) jegyet váltani.
Bővebben...Az űrtávcső teljes kapacitással üzemel: az első színes felvételek július 12-én érkeztek meg. Kivételesen érdemes a mellékelt kis képet külön megnyitni a böngészőben... -)
Bővebben...Négy év előkészítő munka után július 5-én indították el a CERN Nagy Hadronütköztetőjét (Large Hadron Collider - LHC), immár harmadik alkalommal. A jelenlegi kiépítés 13.6 TeV-os energiájú ütközések megfigyelését teszi lehetőve.
Bővebben...Az ELKH Wigner Fizikai Kutatóközpont (Wigner FK) szervezésében 2022. június 7–8. között tartották meg a 12. Einstein Teleszkóp Szimpóziumot, amelyen megalakult a nemzetközi Einstein Teleszkóp Kollaboráció. Ez új mérföldkő a gravitációs kutatások egyik kiemelt infrastruktúrája, az Einstein Teleszkóp megépítésére irányuló projekt előkészítésében, amelyhez kapcsolódva magyar részről a Wigner FK mellett a debreceni ELKH Atommagkutató Intézetben (ATOMKI), az ELKH Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpontban (CSFK), továbbá a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen alakultak kutatócsoportok.
Bővebben...Az ELI ALPS Lézeres Kutatóintézet ötnapos nyári tábort hirdet fizikát szerető középiskolások számára. A tábor 2022. június 20-tól 24-ig, minden nap 9 órától kb. 17 óráig tart. A programban optikával, fotonikával, lézerekkel kapcsolatos témák könnyed, de tartalmas feldolgozása szerepel, a korosztály ismeretszintjéhez igazított tartalommal, a vakációs hangulathoz igazított formában. A tábor díja 28000 Ft, ami tartalmazza napi háromszori étkezés (tízórai, ebéd, uzsonna) árát is.
További információ és jelentkezés az alábbi linken.
Különleges hullócsillag kitörésben gyönyörködhetünk május 31-én hajnalban, ha a csillagászati előrejelzések beválnak. A 73P/Schwassmann-Wachmann nevű üstökös darabjaira hullott, és a széteső üstökösből kilökődött porfelhő érhet minket utol ezen a jeles napon, ez esetben látványos és igen sűrű hullócsillag kitörésben gyönyörködhetünk. A számítások szerint a jelenség csúcsa reggel 7 óra körül várható, így hazánkból csak a felfutó ágat figyelhetjük meg.
Bővebben...Az iskoláktól 140 tanuló dolgozata érkezett be. Az eredményhirdetésre 2022. január 29-én került sor a Szegedi Fizika Napja rendezvény keretében. Minden helyezettnek gratulálunk!
Bővebben...2022. január 29-en szombaton előadásokkal, kísérleti bemutatókkal és kutatócsoporti bemutatkozókkal, karrierlehetőségekkel vár 9:00-tól az SZTE TTIK Fizikai Intézete minden érdeklődőt. 13:00 sor kerül a Budó Ágoston Fizikai Feladatmegoldó Verseny eredményhirdetésére. A tervezett programban megemlékeznek többek között Gábor Dénes 50 évvel ezelőtti Nobel-díjáról, valamint a holográfia és az optika területen azóta, Szegeden és a nagyvilágban elért eredményekről, a 2021-es fizikai Nobel-díjjal elismert területekről, valamint a James Webb-űrtávcsővel megvalósítandó, szegedi közreműködésű tudományos programokról is esik majd szó.
Bővebben...Október 7-én az ELI ALPS Lézeres Kutatóintézet kitárja kapuit a szegedi és környékbeli egyetemek és kutatóintézetek munkatársai előtt. Előadásokban mutatjuk be a kutatóintézet berendezései által nyújtott lehetőségeket, és lehetőséget teremtünk az egyes kutatócsoportokkal történő személyes találkozásra és megbeszélésre, jövőbeli együttműködési lehetőségek feltárása céljából. A rendezvény regisztrációköteles, védettségi igazolvánnyal vagy maszkban látogatható.
Bővebben...Az ELFT Csongrád-Csanád Megyei Csoportja meghirdeti a regionális BUDÓ ÁGOSTON FIZIKAI FELADATMEGOLDÓ VERSENYT középiskolai tanulóknak a 2021/2022. tanévben. A versenyre az iskolák 2021. november 4-ig jelentkezhetnek a budoverseny@gmail.com címen. A tanulók a dolgozatokat 2021. november 18-án 14 órától 17 óráig a saját iskolájukban, az iskola által biztosított felügyelet mellett írják meg.
Versenyfelhívás
Adatkezelési tájékoztató
Individualizált felvételhez kapcsolódó adatkezelési tájékoztató
Az SZTE TTIK Fizikai Intézet Nyílt Napjának élő adásfolyama 2021. január 23-án, szombaton 10.15 órától az alábbi linken lesz követhető:
https://youtu.be/CXddvx5YKWY
Szeretettel várunk szombati virtuális terünkbe mindenkit, elsősorban a képzéseink iránt érdeklődő középiskolás diákokat, szüleiket és tanáraikat!
Üdvözlettel,
Dr. Szalai Tamás
közkapcsolati bizottsági tag, SZTE TTIK Fizikai Intézet
2020 december 12-én elhunyt Jack Steinberger részecskefizikus, a CERN kutatója. Munkásságáért 1988-ban megosztott Nobel-díjat kapott Leon Max Ledermannal és Melvin Schwartz-cal együtt a neutrínónyaláb-módszerért és a müonneutrínó felfedezésével a leptonok dublett szerkezetének kimutatásáért. 99 éves volt.
Bővebben...A jövő év elején kerül megrendezenésre a Kvantumelektronika 2021 szimpózium, amely immár 9. alkalommal jelent találkozási és konzultációs lehetőséget a hazai optikával, atom- és molekulafizikával illetve plazmafizikával foglalkozó kutatók számára. Az egynapos rendezvény online kerül megszervezésre, 2021. január 28-án. A délelőtti meghívott előadásokat rövid „poszter" prezentációk fogják követni, majd a szimpózium témájához kapcsolódó Nemzeti Laboratóriumok tevékenységének az ismertetése zárja a napot. A hagyományoknak megfelelően a szimpóziumon elhangzott előadások és a bemutatott poszterek anyagát ISBN számmal és DOI azonosítóval rendelkező kiadványban fogjuk megjelentetni, előreláthatóan még 2020 folyamán. A 3-5 oldal terjedelmű, magyar vagy angol nyelvű a cikkeket a kvantumelektronika2020@titan.physx.u-szeged.hu email címre várjuk 2020. november 30-i határidővel.
Bővebben...2020 október 9-én, pénteken 15:00-20:00 tartjuk az idei Eötvös-versenyt középiskolások és idén érettségizett tanulók számára rendezik. Ha a hátralévő egy hétben nem lesz jelentős változás a vírushelyzet miatt, akkor 14 magyarországi helyszínen lehet megírni a dolgozatot. Előzetesen jelentkezni nem kell.
Bővebben...Az ELI-ALPS feladatának tekinti a tudomány népszerűsítését és a társadalom tájékoztatását az ELI-ALPS-ban folyó kutatásokról. E küldetés részeként különös figyelmet kíván fordítani a középiskolai tanárok továbbképzésére, hiszen ők diákok ezreivel állnak kapcsolatban, és ismereteiket megbízható hitelességgel adják tovább a fiatal generációnak. Ezért 2020. augusztus 28-án már negyedik alkalommal kerül sor középiskolában természettudományokat tanító tanárok továbbképzésére. A résztvevők felfrissítik a lézerekkel és lézeres kutatásokkal kapcsolatos ismereteiket, és megismerkednek az ELI-ALPS berendezéseivel és kutatási tevékenységével.
Bővebben...Virtual Summer School to be Run by ELI-ALPS Laser Research Institute on 26-28 August 2020. Topics: High-power ultrashort lasers, Particle acceleration and applications, Plasma Physics, Generation and application of attosecond pulses, XUV and X-ray optics, ELI user experiments, Generation and applications of intense THz radiation, Generation and amplification of ultrashort laser pulse, Generation of bright coherent and incoherent X-ray pulses using short-pulse lasers
Bővebben...Az Eötvös Loránd Fizikai Társulat Csongrád megyei Csoportja és a Szegedi Tudományegyetem Fizikai Intézete minden évben megrendezi az immár 20 éves múltra visszatekintő többfordulós emlékversenyt.
RENDKÍVÜLI HÍR (2020.10.06.): a járványügyi helyzet miatt az eredményhirdetéssel egybekötött zárórendezvény 2020. NOVEMBER 7-ÉN online platformon kerül megrendezésre!
A 7. és nyolcadikos tanulók többfordulós feladatmegoldó versenye, a döntőben kiegészítve mérési feladatokkal. Névadója Bor Pál (1919-2004), a Szegedi Tanárképző Főiskola (jelenleg SZTE Juhász Gyula Pedagógusképző Kar) volt tanára, igazgatóhelyettese, a legendás városi középiskolás fizikaszakkör vezetője.
Bővebben...June 16th, 2020 - 18:00 ZOOM Meeting
Actinides in the spent nuclear fuel remain radiotoxic and emit large quantities of heat for 100,000s of years while they are stored in the deep earth depository. Transmuting the actinides allows us to shorten the duration of the storage, reduce the volume of the storage and potentially allow for a shallow earth burial. Furthermore, transmuting the actinides eliminates proliferation of nuclear weapon-grade materials. The societal benefit of the transmutation project is to lower storage requirements and eliminate nuclear weapon proliferation.
Az Eötvös Loránd Fizikai Társulat Csongrád megyei területi csoportja a Szegeden és a megyében alkotó, dolgozó fizikusokat, fizikatanárokat összefogó szervezet. Szerencsés helyzete abból adódik, hogy Szeged a hazai fizikai kutatás és oktatás egyik fellegvára. A Szegedi Tudományegyetem Fizikai Intézete (Kísérleti Fizikai Tanszék, Elméleti Fizikai Tanszék, Optikai és Kvantumelektronikai Tanszék, Orvosi Fizikai és Orvosi Informatikai Intézet), az ELI-ALPS Lézeres Kutatóintézet, továbbá a Szegedi Biológiai Kutatóközpont Biofizikai Intézete a magyar fizikai és fizikával határos tudományok meghatározó műhelyei. Az egyetem természettudományi és tanárképző karán fizikus és fizikatanár hallgatók generációi szerezték, szerzik meg diplomájukat, illetve tudományos (PhD) fokozatukat. Az ELFT Csongrád megyei területi csoportja részt vesz a fizikai kutatással kapcsolatos rendezvények, események szervezésében, illetve több, immár hagyományos iskolai fizikaverseny és nagyközönségnek szóló népszerűsítő esemény lebonyolításában. A területi csoportnak mintegy 70 tagja van.