Aktuális verseny
Budó Ágoston Fizikai Feladatmegoldó Verseny 2024/25.
A Budó Ágoston Fizikai Feladatmegoldó Versenyt a Budó Ágoston akadémikus személye iránti tisztelet jegyében rendezi meg az ELFT Csongrád-Csanád Vármegyei Csoportja és az SZTE Fizikai Intézete.
A versenyre Csongrád-Csanád-, Bács-Kiskun, Békés, Jász-Nagykun-Szolnok vármegye, valamint Szerbia és Románia magyar tanítási nyelvű iskoláinak 9-12-es diákjait várjuk.
A verseny egyfordulós. A verseny időtartama 180 perc. A tanulóknak évfolyamuknak megfelelő, 4-4 kijelölt feladatot
kell megoldaniuk. A dolgozatokat önállóan kell elkészíteni. A verseny során használható segéd-
eszközök: szöveges adatok tárolására és megjelenítésére nem alkalmas zsebszámológép és négy-
jegyű függvénytáblázat.
A versenyen a feladatsorok a következő anyagrészekhez kapcsolódnak:
9. évfolyamon: általános iskolai tananyag
10. évfolyamon: a 9. évfolyam számára fentebb kijelölt tananyag, mechanika (periodikus
mozgások nélkül) és hőtan
11. évfolyamon: a 10. évfolyam számára fentebb kijelölt tananyag, kiegészítve a periodikus mozgásokkal
12. évfolyamon: a 11. évfolyam számára fentebb kijelölt tananyag, elektromágnesség, optika és atomfizika
A versenyre az iskolák 2024. október 14-ig jelentkezhetnek. Kérjük, hogy az összekötő tanár
a budoverseny@gmail.com e-mail-címre küldött levelében adja meg:
- az iskola pontos nevét és címét
- a saját (az összekötő tanár kolléga) elérhetőségét: nevét, e-mail címét, telefonszámát.
Diákokat nem kell előre benevezni!
A tanulók a dolgozatokat 2024. november 11-én 14 órától 17 óráig a saját iskolájukban, az
iskola által biztosított felügyelet mellett írják meg.
Prof. Hopp Béla
a versenybizottság elnöke
A Versenybizottság:
Prof. Hopp Béla
Győri István
Moróné Tapody Éva
Sarlós Ferenc
Versenyfelhívás
Adatkezelési tájékoztató
Individualizált felvételhez kapcsolódó adatkezelési tájékoztató
A régebbi versenyfelhívások, feladatok megtekinthetők az archívumban.
Aktuális verseny
Budó Ágoston Fizikai Feladatmegoldó Verseny 2022/23.
A versenyre Csongrád-Csanád megye, Bács-Kiskun megye, Békés megye, Jász-Nagykun-Szolnok megye, Szerbia és Románia magyar tanítási nyelvű iskoláinak 9-12-es diákjait vártuk. A verseny, mint szokott, egyfordulós volt. A feladatsorokat a diákok saját iskolájukban oldották meg, s ott helyben javították ki szaktanáraik, majd a kijavított dolgozatokat a vizsgabizottság elnöke által felkért fizikusok felüljavították. Az iskoláktól 177 tanuló dolgozata érkezett be. Az első 6 helyezést elérő, s ennek megfelelően díjazott diákok rangsora megtekinthető itt a honlapon, az archívumban. Az eredményhirdetésre 2023. január 28-án került sor a Szegedi Fizika Napja rendezvény keretében. A rendezvénynek ezúttal az ELI-ALPS Lézeres Kutatóintézet adott otthont. A programot Ignácz Ferenc Fizika Show-ja nyitotta, melyet nagy tapssal köszönt meg a szépszámú közönség.
Az értékes díjakat a SemiLab Zrt, az SZTE Fizikai Intézet, a Matfund Alapítvány, az Eötvös Loránd Fizikai Társulat és az ELI-ALPS ajánlotta fel. A díjakat Prof. Ormos Pál akadémikus (ELFT), Prof. Hopp Béla (SZTE Fizikai Intézet), Mészáros Gergely (SEMILAB Zrt.) és Prof. Varjú Katalin, az ELI ALPS tudományos igazgatója adta át a diákoknak és felkészítő tanáraiknak.
Gratulálunk minden, a versenyen résztvevő diáknak és felkészítő tanáraiknak!
A Versenybizottság:
Prof. Hopp Béla
Győri István
Moróné Tapody Éva
Sarlós Ferenc
Története
A Budó Ágoston Fizikai Feladatmegoldó Versenyt először 1975-ben rendezték meg a Csongrád megyei gimnáziumi tanulók számára a Budó Ágoston akadémikus személye iránti tisztelet jegyében. A versenyt kezdettől fogva az ELFT Csongrád megyei Csoportja gondozza. A verseny 1994-ig egynapos rendezvény volt: az iskolákból évfolyamonként 2-2 tanuló vehetett rész rajta. 1981-tól kapcsolódtak be a szakközépiskolai tanulók, 1983-ban pedig csatlakoztak a versenyhez a Békés megyei gimnáziumok és szakközépiskolák tanulói.
A versenynek ezen 19 év alatt számos iskola adott otthont: Szegeden az Egyetem és a Főiskola többször is, a Kiss Ferenc Erdészeti Szakközépiskola, a Fodor József Élelmiszeripari Szakközépiskola, a Deák Ferenc Gimnázium. Csongrád megyében Hódmezővásárhelyen, Szentesen, Csongrádon volt verseny. Békés megyében pedig Orosháza és Békéscsaba adott otthont a versenynek.
A gimnáziumi tanulók a feladatokat évfolyam szerinti bontásban kapták, a szakközépiskolai tanulók választhattak a kiadott feladatok közül. A megoldásra 3 óra állt rendelkezésre, és minden segédeszköz használható. A versenyzők délelőtt megírták a dolgozatokat, utána ebéd következett. Délután a kísérő tanárok kijavították a dolgozatokat, eközben a diákok bemutatóval egybekötött érdekes előadást hallgathattak, az Egyetem illetve a Főiskola Fizikai Tanszékeinek oktatói jóvoltából. Az ünnepélyes eredményhirdetésre még aznap délután került sor: az első három helyezett jutalmat és oklevelet, a 4-6. helyezett dicsérő oklevelet kapott.
A verseny 1994-től kezdve alapvetően megváltozott. Mivel a verseny díjazottjai felvételi kedvezményben részesültek a JATE és a JGYTF bizonyos szakjain, célszerűnek látszott a meghívásos alapon működő versenyt bárki számára elérhetővé tenni. A verseny továbbra is egyfordulós. A szervezők eljuttatják a feladatokat a középiskolákba, ahol a tanulók megfelelő felügyelet mellett azonos időben írják meg a dolgozatokat. A küldött javítókulcs alapján a tanárok helyben javítják ki a dolgozatokat, majd beküldik a verseny szervezőinek. A dolgozatok átnézése után az ünnepélyes eredményhirdetésre körülbelül a verseny után egy hónappal kerül sor.
A verseny szervezésében az első 15 évben Bor Pál, Lang János, Megyery Árpádné, Molnár Miklós, Nánai László, Pintér Ferenc, Szucsán András, Dudás Zoltánné vett részt. Az elmúlt években, 2016-tól Hopp Béla, Kopasz Katalin és Moróné Tapody Éva voltak a rendezvény házigazdái, a feladatsorok összeállítását 2022-től Győri István és Sarlós Ferenc végezték.
A verseny 1979 és 1990 között kitűzött feladatai és megoldásai a MOZAIK Oktatási Stúdió gondozásában könyv alakban is megjelentek.
A névadó
Budó Ágoston (1914-1969)
Budó Ágoston (1914–1969) fizikusi pályája rendhagyó módon indul. A szülői rábeszélés a jogászi pálya felé tereli, ahol az első félévben jelesen kollokvál. Ezt követően azonban részt vesz az Eötvös Loránd Matematikai és Fizikai Társulat által megrendezett, elsőévesek számára kiírt versenyen, s a társulat elnöke neki, a joghallgatónak nyújthatja át a fizikai első díjat. Ezt az eredményt szülei is respektálják: Budó Ágoston matematika-fizika szakos hallgató lesz a budapesti Pázmány Péter Tudományegyetemen.
Még egyetemistaként bekapcsolódik a műegyetemi molekula-spektroszkópiával foglalkozó kísérleti kutatómunkába Schmid Rezső mellett. Dolgozata jelenik meg a nemzetközi hírű, nagy tekintélyű Zeitschrift für Physik folyóiratban. A cikk a kétatomos molekulák spektrumaiban mutatkozó finom szerkezetről szól. A jól induló tudományos pályát két ösztöndíj mozdítja tovább: az egyiket itthon, a másikat Berlinben, a Vilmos Császár Fizikai Intézetben tölti, amelynek igazgatója a Nobel- díjas Peter Debye. Debye professzor mellett tudományos témát kell változtatnia. „Kötelező” programja a dielektrikumok fizikája lesz: a molekulák nagyfrekvenciás elektromos térben való viselkedését tanulmányozza.
1938 nyarán tér haza. A Műegyetem Fizikai Tanszékén mint úgynevezett „fizetéstelen” tanársegéd kap kinevezést, így nappal óraadó tanárként tanít ipari tanulókat és gimnazistákat, éjszakánként pedig kutat, újra molekulaspektroszkópiával foglalkozik. Ezeket a vizsgálatokat, amelyeket elsősorban Kovács Istvánnal közösen folytatott, majdnem húsz évig, még szegedi professzorsága idején is műveli. Molekulaspektroszkópiai eredményeiért 1951-ben Kossuth-díjat kap.
1940-ben kerül Szegedre, az Állami Polgári Iskolai Tanárképző Főiskolára (jelenleg Szegedi Tudományegyetem Juhász Gyula Pedagógusképző Kar), főiskolai tanárnak. Itt kezdi el tankönyvírói tevékenységét, itt készülnek azok a jegyzetek, amelyeket később egyetemi tankönyvekké fejleszt. A Kísérleti fizika három kötetéből nemzedékek tanulták és tanulják a fizikát. (Az optikát és atomfizikát tartalmazó harmadik kötetet már nem tudja befejezni, ez halála után, Mátrai Tibor társszerzői, valamint Ketskeméty István és Nagy Elemér lektori munkája eredményeképpen jelenhet meg.)
Budó Ágoston rendkívüli következetességgel, tudományos lelkiismeretességgel ír és fogalmaz. Naponta egy oldal készül el a „Budóból”. Precizitására jellemző, hogy a már teljesen kész tudományos munka vagy tankönyvrészlet megírása során nem egy alkalommal napokra megáll egy két-háromsoros mondatnál, és azt újra meg újra megfogalmazza, amíg el nem éri, hogy minden árnyalatában pontosan azt fejezze ki, amit szándékában állt elmondani.
A szegedi főiskoláról 1949-ben rövid ideig a debreceni tudományegyetem Elméleti Fizikai Intézetébe kerül tanszékvezetőnek. Itt írja a híres Mechanika tankönyvet, amely német nyelven is négy kiadásban jelenik meg. Debrecenből 1950-ben kerül vissza Szegedre, akkor már a Kísérleti Fizikai Intézet élére, amelynek haláláig tanszékvezetője.
Budó professzor vezetésével megkezdődik a tudományos munka feltételeinek a megteremtése. Mivel a tanszéken a fluoreszcencia kutatásának már voltak hagyományai, volt néhány jó minőségű spektroszkópiai eszköz az 1931. évi Rockefeller-alapítvány jóvoltából, s az intézet munkatársai is a fénytani vizsgálatok területén voltak leginkább járatosak, újra tudományos témát váltott. A lumineszcens jelenségek vizsgálatával kezdett ő is foglalkozni, de a zselatin helyett a sokkal egyértelműbb feltételeket biztosító tiszta oldatok vizsgálatát választotta. A vizsgálatok középpontjába az oldatok fluoreszcencia-polarizációja került. 1950 végén a Kísérleti Fizikai Intézetet is bevonták az aspiránsképzésbe. Budó Ágoston nagy gondot fordított fiatal kollégái munkájának megszervezésére. Az aspiránsi témák kialakítása már az új kutatási irányt tükrözte. Korábbi témáiról lemondva Budó professzor a lumineszcencia-vizsgálatok módosított programja mellett foglalt állást (más kutatást az adott körülmények között nemzetközi színvonalon nem is igen lehetett volna végezni az intézetben). Budó professzor 1961 márciusában elhangzott akadémiai székfoglalójában ismertette az addig elért eredményeket, részletesen kitérve a valódi lumineszcencia- jellemzők meghatározásának fontosságára és a meghatározás módjára. Kutatómunkáján túlmenően Budó Ágoston széleskörű tudományszervezői tevékenységet is folytatott.
1960-ban megalakult az MTA Lumineszcencia és Félvezető Tanszéki Kutató Csoportja (ma MTA Lézerfizikai Tanszéki Kutatócsoport), amelynek vezetője lett. Mint az intézet igazgatója biztosíthatta a szellemi kapacitás koncentrációját, a csoport kutatási lehetőségeit pedig előnyösen befolyásolta Budó személyes jelenléte 1961-től az Akadémia elnökségében. Mint a kutatócsoport neve is utal rá, a tanszéken intenzív és eredményes félvezető-vizsgálatok is folytak, ezek támogatása is szívügye volt Budó professzornak.
Sokat fáradozott a vidéken elsőként Szegeden létrehozott Akadémiai Bizottság megalapításáért, amelynek elnöki tisztét haláláig ugyancsak ő töltötte be. Az Eötvös Loránd Fizikai Társulat Csongrád megyei Csoportjának 1950-től haláláig szintén elnöke volt. Az ő javaslatára hirdeti meg az ELFT Csongrád megyei Csoportja a Jedlik Ányos feladatmegoldó versenyt az 1960-as évek elején. Ez a verseny 1975-től, emléket állítva Budónak, az ő nevét vette fel.
Pedagógusi feladatát sohasem tekintette mellékesnek, a rá jellemző végtelen alapossággal, precizitással művelte. Nagy gondot fordított az előadásain bemutatandó demonstrációs kísérletekre. Egyik tanítványa, Dániel József így emlékezik előadásaira: „Halkan, lassan beszélt, nem töredezetten, de éreztük, hogy minden szót gondosan megválasztott. Amit Budó professzor megfogalmazott, arról tudtuk, hogy azt nyelvileg tökéletesebben kifejezni nem lehet. Előadásának minden mondata szuggesztíven sugallta: elfogadni csak a gondolat legjobb nyelvi approximációját szabad.”
Budó Ágoston 1969-ben tragikus hirtelenséggel, szívroham következtében halt meg.
Archívum
2024
2020
2019
2018
2017
2016
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002